Araçlarda Kış Lastiği Faktörü

Bir süredir Türkiye de getirilen araçlar için kış lastiği zorunluluğu bu seneden itibaren otomobiller içinde uygulanmaya başlanıldı.
Peki kış lastiği gerçekten bu kadar önemli mi?
Tüm kış lastiklerinde yol tutuşunu yağmur çamur ve tabi en önemlisi karlı kaygan yollar için artıran derin desenler mevcuttur. ancak bilmemiz gereken daha önemli bir husus var. Oda kış lastiklerinin kavuçuklarının etken maddesinin soğuk havalara elverişli olarak üretilmesidir. Yani kış lastiği olarak kullandığımız lastikler soğuk havalarda özelliklerini koruyacak şekilde imal edilirler. Bu da tabi ki yol tutuşumuzu soğuk havalarda da yaz mevsimindeki gibi olamsını sağlıyor. Kullanılan bu teknoloji sayesinde lastiğin tutunma özelliğini arttırmaktadır.
Kış lastiklerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hız serilerine uyumu. Otomobilin son sürati yüksek olsa bile lastiğin hız serisi aşılmamalıdır. Bunun yanı sıra ısılar 7°C civarında seyrettiği zaman, normal yaz lastikleri sertleşmeye başlamakta ve dolayısıyla kaymaktadır.Kış lastiklerinin kavrama ve yola tutunma özellikleri, sadece karda ve buzda değil, ısının 7°C’ lere düşmesiyle devreye girmektedir.
Kış lastikleri kaygan zeminde standart lastiklere oranla yüzde 40-50 oranında daha iyi yol tutuş ve frenaj sağlarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir